• alles.jpg
 • colorex.jpg
 • familia.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lyko.jpg
 • ochrona.jpg
 • parkiet.jpg
 • rasterek.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • serwis.jpg
 • wwm.jpg
 • zlom.jpg

Reklama

 • bistro.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • mlodzi_duchem.jpg
 • pralnia.jpg
 • weterynarz.jpg

Stowarzyszenie Homini et Terrae inicjator kampanii społecznej „Smog nasz codzienny – zabija po cichu”, współorganizator szkolnej akcji „Smog – zmieńmy to” oraz redakcja Gońca Zabierzowskiego rozpoczęły w marcu 2019 roku kampanię społeczną „Zabierzów 2030”. Celem kampanii jest pokazanie możliwości działania organizacji pozarządowych i poszczególnych mieszkańców naszej gminy w poprawie realizowanej na poziomie gminnym polityki klimatyczno-energetycznej na wzór kampanii POLSKA 2030. Zapoczątkowaliśmy konsultacje społeczne, zapraszając organizacje pozarządowe i wszystkich zainteresowanych tymi problemami mieszkańców naszej gminy, dając im okazję wyrażenia opinii dotyczących kluczowych aspektów troski o środowisko w perspektywie roku 2030. Co miesiąc publikujemy li-sty i maile od naszych Czytelników, poruszających tematy związane m.in. z ochroną środowiska. W październikowym numerze naszej gazety ukazał się tekst Pana Konrada z Pisar mówiący o zmianie podejścia do zakupów i przedmiotów, które już posiadamy, w kontekście informacji, iż każdy z nas produkuje około 250 kg śmieci rocznie. Wg naszego czytelnika musimy uświadomić sobie, że niekoniecznie trzeba mieć wszystko nowe, większe i lepsze. Że nie trzeba wyrzucać czegoś tylko dlatego, że nie mamy czasu zająć się naprawą. Powstaje coraz więcej sklepów, które pokazują, jak można robić zakupy bardziej ekologicznie – z drugiej ręki. I nie chodzi tylko o ubrania. To może być też wyposażanie domu sprzętem, który komuś przestał służyć. Albo meblami, które odzyskały dawny blask. Kupowanie z drugiej ręki to dla środowiska dobre rozwiązanie

– po pierwsze, produkty, których ktoś już nie potrzebuje, nie trafiają na wysypisko. Przedłużamy więc ich życie. Po drugie – nie napędzamy dzięki temu popytu, a więc nie przyczyniamy się do ich zwiększonej produkcji. Czytelnik zaproponował, aby korzystając z pomocy profesjonalistów z Samorządowego Centrum Kultury w Zabierzowie i wsparcia np. zabierzowskich seniorów i mieszkańców naszej gminy, którym na sercu leży problem zanieczyszczenia środowiska, zorganizować na Rynku w Zabierzowie stałe comiesięczne „targi staroci”. W zimie mogłyby one odbywać się w sali SCKiPGZ. Na takim, jakby kiermaszu, każdy mógłby przynieść do sprzedaży za symboliczną cenę używane, niepotrzebne przedmioty. Opłata targowa nie byłaby pobierana, a sprzedaż przedmiotów nowych byłaby zabroniona. Improwizowane stoiska mogłyby powstać z zestawów piwnych będących w posiadaniu gminy. Może z czasem taki „kiermasz rzeczy niepotrzebnych” stałby się atrakcją gminną, miejscem, gdzie można sprzedać, wymienić lub tylko pooglądać stare przedmioty.

Reagując na ten, wg nas bardzo dobry pomysł, przeprowadziliśmy w listopadzie rozmowę z Aleksandrą Małek, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Pani dyrektor wyraziła zainteresowanie pomysłem. W grudniu na zebraniu Klubu Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie zapoznaliśmy zabierzowskich seniorów z tym pomysłem, który także został przyjęty z zainteresowaniem. Ustalono, że na początku nowego roku odbędzie się spotkanie robocze, na którym omówimy szczegóły logistyczne przedsięwzięcia. Być może wiosną na rynku w Zabierzowie rozpocznie działanie, na początku raz w miesiącu, w sobotę w godzinach przedpołudniowych, „kiermasz rzeczy niepotrzebnych”.

Andrzej Bukowczan

latmosphere.jpg