• alles.jpg
 • colorex.jpg
 • elektromonter.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • ogrodzenia.jpg
 • parkiet.jpg
 • rasterek.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • wwm.jpg

Reklama

 • balice.jpg
 • bistro.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacperek.jpg
 • kanczura.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • mm.jpg
 • nettrading.jpg
 • prestige.jpg
 • rrreklama.jpg

Tegoroczny Dzień Strażaka w Gminie Zabierzów zbiegł się z ważną chwilą dla jednostki OSP w Rudawie. Podczas uroczystości w dzień patrona - św. Floriana, druhom został oficjalnie przekazany nowy samochód Ratownictwa Technicznego. Uroczystości rozpoczęły się przy kościele parafialnym polową mszą św. koncelebrowaną przez kapelana ks. prałata Stanisława Maślankę, proboszcza ks. Andrzeja Badurę i przeora Zakonu Ojców Karmelitów Bosych w Czernej - o. Ryszarda Stolarczyka.  


Po duchowej - przyszedł czas na świecką część uroczystości.
W otoczeniu pocztów sztandarowych, licznie zgromadzonej strażackiej braci i mieszkańców Rudawy, wciągnięto na maszt Flagę Narodową przy akompaniamencie Orkiestry Strażackiej z Biskupic, która odegrała hymn państwowy. Następnie proboszcz ks. Andrzej Badura dokonał poświęcenia samochodu i przyczepy wraz z wyposażeniem, życząc strażakom, aby skutecznie służyły ratowaniu życia i mienia potrzebującym. Z rąk wójt Elżbiety Burtan druhowie otrzymali kluczyki do nowego pojazdu. Dh Leszek Zięba - wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Małopolsce, wyraził nadzieję, że nowy samochód będzie służył strażakom długo i skutecznie. Starosta partnerskiej Gminy Hrustin ze Słowacji František Škapec, podkreślił fachowość, doskonałe wyszkolenie i wyposażenie ochotników z naszej gminy, pozwalające im na działania ze skutecznością strażaków zawodowych. Dh Leszek Zięba wiceprezes ZOW ZOSP RP woj. małopolskiego, wyraził nadzieję na odnowienie „parku” samochodowego w pozostałych jednostkach przy współpracy UG Zabierzów, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej. Prezes OSP w Rudawie dh Marcin Cieślak złożył podziękowanie dla wszystkich, którzy finansowo pomogli w pozyskaniu nowego samochodu dla swojej jednostki. Wyraził uznanie i podziękowanie za rok pracowitej służby strażaków ze wszystkich jednostek naszej gminy, życząc druhom i ich rodzinom dalszej opieki św. Floriana.


Jako, że czas świętowania to także czas docenienia i wyróżnienia najbardziej zasłużonych dla strażackiej działalności - nadszedł czas na ich uhonorowanie. Za całokształt działań i zaangażowanie, jednostka OSP w Rudawie decyzją Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP została odznaczona Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczona została Wójt Gminy Zabierzów Elżbieta Burtan.

Zarząd OSP w Rudawie pragnąc podziękować za wsparcie postanowił uhonorować darczyńców pamiątkowymi figurkami św. Floriana. Zostali nimi obdarowani: sołtys Pisar Andrzej Kaczmarczyk, sołtys Rudawy Edmund Gędłek, Wójt Gminy Zabierzów Elżbieta Burtan, Zastępca Wójta Gminy Zabierzów Wojciech Burmistrz, Rada Gminy Zabierzów, Zarząd Oddziału Powiatowego Ziemskiego Krakowskiego ZOSP RP, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zabierzowie, Józef Kruk i Adam Chechelski - przedstawiciel firmy RATAJ.

Po zakończeniu części oficjalnej, zaproszeni goście, strażacy i miejscowa społeczność wzięli udział w plenerowej zabawie przy rudawskim rynku.


Tekst Jerzy Banarski

ena.jpg