• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • bhp_oskar.jpg
 • choinki.jpg
 • colorex.jpg
 • elektromonter.jpg
 • familia.jpg
 • gs.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • marcisz.jpg
 • ogrodzenia.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • sp_kumorek.jpg
 • swiba.jpg
 • wwm.jpg
 • zamkowa.jpg
 • zlom.jpg
 • zulla.jpg

Reklama

 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • ekotechnika.jpg
 • gawin.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacper.jpg
 • kanczura.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • nettrading.jpg
 • rrreklama.jpg
 • szumiec.jpg
 • weterynarz.jpg

W dniach 4 - 7 czerwca 45 uczniów klas VII, VIII oraz III gim. Szkoły Podstawowej w Rząsce wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce na Ukrainę. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Kresy Wschodnie” dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w wysokości 11 488 zł. Beneficjentem wsparcia została m.in. Gmina Zabierzów będąca organem prowadzącym naszej szkoły.

Pierwszeństwo udziału w projekcie w ramach wsparcia miały szkoły, z których nauczyciel ukończył Akademię „Dziedzictwo Kresów Wschodnich”, organizowaną przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie. Certyfikat ukończenia Akademii uzyskała nauczycielka historii – Małgorzata Kuśtrowska, która była również koordynatorem całego przedsięwzięcia. Celem wyjazdu było poznanie kultury i historii Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, a także podniesienie poziomu świadomości i ekspresji kulturowej, wzrost kompetencji społecznych i obywatelskich naszych uczniów. Program wycieczki obejmował miejsca, które należy zobaczyć, a przede wszystkim miejsca noszące ślady polskie. Trasa prowadziła od Lwowa (tu zwiedzanie m.in. rynku starego miasta, Teatru Opery i Baletu, Ossolineum, pałacu Potockich, Uniwersytetu, Wzgórza Wóleckiego – miejsca rozstrzelania profesorów lwowskich), a następnie do zamków zaliczanych do „Złotej Podkowy” Ziemi Lwowskiej, w Olesku, gdzie urodził się Jan III Sobieski, Podhorcach, Złoczowie i na koniec perła architektury- Żółkiew.

Wyjazd był też okazją do przypomnienia wielkich Polaków związanych z Ziemią Lwowską, między innymi: Jana III Sobieskiego, Stanisława Żółkiewskiego, Stanisława Koniecpolskiego, Marii Konopnickiej, Stefana Banacha, Bolesława Zajączkowskiego.

Wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników podróży była wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim, a w szczególności w jego autonomicznej części czyli Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanego też Cmentarzem Orląt. Młodzież złożyła kwiaty na symbolicznym Grobie Żołnierza Poległego za Ojczyznę.

Udział w projekcie uświadomił wszystkim, jak wielki był wkład Rzeczypospolitej w rozwój cywilizacyjny tych terenów.

Wycieczka na Ukrainę stała się lekcją historii, która poszerzyła wiedzę, ale również pokazała wspaniałe wzorce patriotyzmu i oddania Ojczyźnie. Była podsumowaniem projektu, a jednocześnie początkiem pięknej przygody z Kresami Wschodnimi, bo “jechać na Kresy, to polska, narodowa, patriotyczna powinność. Ale także wielka turystyczna frajda.”

Małgorzata Kuśtrowska

pracownia.jpg