• alles.jpg
 • alux.jpg
 • autobaks.jpg
 • autoserwis.jpg
 • colorex.jpg
 • familia.jpg
 • firany.jpg
 • gs.jpg
 • kozbial.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • mosur.jpg
 • ogrodzenia.jpg
 • parkiet.jpg
 • pierogi.jpg
 • pinus.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • skotcar.jpg
 • swiba.jpg
 • tapicerstwo.jpg
 • woodkrak.jpg
 • wwm.jpg
 • zamkowa.jpg
 • zielinski.jpg

Reklama

 • almamedica.jpg
 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • choinki.jpg
 • drewno.jpg
 • ekotechnika.jpg
 • gabinetan.jpg
 • gawin.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacper.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • manufaktura.jpg
 • mirex.jpg
 • multiagent.jpg
 • nettrading.jpg
 • prestige.jpg
 • rrreklama.jpg
 • weterynarz.jpg

dopalacze„Cała prawda o dopalaczach i narkotykach” – to tytuł konferencji, która odbyła się w dniu 6 czerwca w sali obrad w Urzędzie Gminy Zabierzów a zorganizowana została przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zabierzowie. Konferencję prowadził krajowy ekspert ds narkotyków Robert Bretner. Omówił on różnice między narkotykami i substancjami psychoaktywnymi, przedstawił przegląd tych substancji, sposoby ich przyjmowania, sposób działania. Podkreślił konsekwencje zdrowotne, poznawcze i społeczne, zaznaczając olbrzymią skalę zatruć zarówno narkotykami jak i substancjami psychoaktywnymi.

Uczestniczący w konferencji: radni, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy, lekarze, pielęgniarki, pedagodzy szkolni i osoby prowadzące świetlice środowiskowe z terenu naszej gminy poznali też sposoby dystrybucji niebezpiecznych dla zdrowia i życia substancji.

Ekspert w swym wykładzie zaznaczył, że nieprawidłowe jest nazywanie substancji psychoaktywnych – „dopalaczami”, ponieważ tylko nieliczne z nich mają działanie pobudzające, dodające mocy, a od narkotyków różni je tylko to, że stosowane są od niedawna. Te nowe narkotyki pojawiły się w świecie w drugiej połowie XX wieku, w Polsce – w 2008 roku. Wówczas powstała witryna internetowa „dopalacze.com”, od której wywodzi się potoczna nazwa tych substancji. Pierwszy sklep z nowymi substancjami psychoaktywnymi powstał w Łodzi, a w połowie 2010 roku działało w kraju już ponad 1300 sklepów stacjonarnych z takimi substancjami. Od jesieni 2008 roku próbowano „walczyć z dopalaczami”, delegalizując tego typu substancje. Jednak gdy znikała zdelegalizowana substancja, na jej miejsce pojawiał się podobnie działający środek. Z polskich miast zniknęły co prawda sklepy z „dopalaczami”, lecz handel nimi przeniósł się do internetu. Obecnie sklepy zajmujące się sprzedażą nowych narkotyków często działają pod przykrywką np. sklepów ezoterycznych, a prawdziwą plagą są dilerzy handlujący tymi substancjami na ulicach i w pobliżu szkół.

Uczestnicy konferencji w dyskusji skupili się na profilaktyce uzależnień głównie wśród młodzieży. Postanowiono, że w klasach od VI do VIII w szkołach naszej gminy zostaną przeprowadzone warsztaty i pogadanki na temat zagrożeń narkomanią i niebezpieczeństw nowych substancji psychoaktywnych.

W przyszłym roku planowane jest zorganizowanie podobnej konferencji na temat choroby alkoholowej, w tym choroby FAZ (skutki picia alkoholu przez ciężarne kobiety).

Tekst: L. Drelinkiewicz, zdjęcia: W. Wojtaszek

bhp.jpg