• alles.jpg
 • alux.jpg
 • autobaks.jpg
 • autoserwis.jpg
 • colorex.jpg
 • familia.jpg
 • firany.jpg
 • gs.jpg
 • kozbial.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • mosur.jpg
 • ogrodzenia.jpg
 • parkiet.jpg
 • pierogi.jpg
 • pinus.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • skotcar.jpg
 • swiba.jpg
 • tapicerstwo.jpg
 • woodkrak.jpg
 • wwm.jpg
 • zamkowa.jpg
 • zielinski.jpg

Reklama

 • almamedica.jpg
 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • choinki.jpg
 • drewno.jpg
 • ekotechnika.jpg
 • gabinetan.jpg
 • gawin.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacper.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • manufaktura.jpg
 • mirex.jpg
 • multiagent.jpg
 • nettrading.jpg
 • prestige.jpg
 • rrreklama.jpg
 • weterynarz.jpg

Stowarzyszenie Homini et Terrae inicjator kampanii społecznej „Smog nasz codzienny – zabija po cichu”, współorganizator szkolnej akcji „Smog – zmieńmy to” oraz redakcja Gońca Zabierzowskiego rozpoczęły kampanię społeczną „Zabierzów 2030”.

Celem kampanii jest pokazanie możliwości działania organizacji pozarządowych i poszczególnych mieszkańców naszej gminy w poprawie realizowanej na poziomie gminnym polityki klimatyczno-energetycznej na wzór kampanii POLSKA 2030. Zapoczątkujmy konsultacje społeczne, zapraszając organizacje pozarządowe i wszystkich zainteresowanych tymi problemami mieszkańców naszej gminy, dajmy okazję wyrażenia opinii dotyczących kluczowych aspektów troski o środowisko w perspektywie roku 2030.

Zapraszamy wszystkie organizacji pozarządowe działające na terenie naszej gminy, które chciałyby włączyć się w kampanię, do współpracy.

Mieszkańców naszej gminy, którym sprawy zanieczyszczenia środowiska, smogu, gospodarki odpadami nie są obojętne, prosimy, by np. przysyłając nam swoje pomysły, włączyli się w kampanię. Prosimy o pomysły, które gmina i my wszyscy możemy zrealizować, by żyło się lepiej nam, naszym dzieciom i wnukom. Nie patrzmy pod swoje nogi tylko z perspektywy chodnika, po którym chodzimy. Spójrzmy na to, jak będzie się tu żyło za kilka lub kilkanaście lat, jeżeli teraz nie podejmiemy działań naprawczych w kwestiach, które nie są nam obojętne. Sami zastanówmy się i zaproponujmy jakieś, choćby małe i proste, rozwiązania, które mogłyby wpłynąć na poprawę naszego środowiska od zaraz.

Oczekujemy na Wasze pomysły. Nad każdym z nich będziemy się pochylać analizując go w gronie niezależnych fachowców i konsultując możliwość jego realizacji z władzami gminy, powiatu, województwa.

Nie wstydźcie się nadsyłania pomysłów, nawet jeżeli wg was będą błahe. Wszystkie zasługują na rozważne potraktowanie. Najlepsze pomysły, mające szansę na wdrożenie, będą przez nas nagradzane symbolicznymi upominkami. Nasza akcja jest lokalna i nie jest wspierana finansowo przez zewnętrzne fundusze grantowe. Natomiast jesteśmy głęboko przekonani, że bardzo potrzebna.

Czas by mieszkańcy małych miejscowości uwierzyli, że są częścią społeczeństwa obywatelskiego, że muszą wpływać na kształtowanie otaczającego nas środowiska. Kto, jak nie my, ma o to zadbać? Nie interesuje nas wdawanie się w spory polityczne lub uczestniczenie w lokalnych rozgrywkach politycznych. Pochylmy się z troską o wspólne dobro i działajmy!

Chętnych do wspólnej akcji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy: Homini et Terrae, Zabierzów, ul. Kolejowa 38, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.12/285-23-75, 509/350-377.

 

Poniżej publikujemy kolejne propozycje działań nadesłane na adres redakcji w związku z naszą kampanią Zabierzów 2030.

Jadąc drogą od Niegoszowic do stacji paliwowej firmy Mosur zobaczyłem ciekawy widok. Zatrzymałem samochód, zrobiłem zdjęcie. Wydawałoby się iż to nic ciekawego w gminie wiejskiej, jaką jest nasza gmina. A jednak jakby tak zastanowić się ile krów pasie się na łąkach naszych sołectw? Ten widok jest właściwie niespotykany. Na terenie naszej gminy nie ma żadnego skansenu. Z tego co wiem, jest gospodarstwo Pana Mikołajewicza w Nielepicach, nastawione raczej na hodowlę koni i ich prezentację. Za niedługo dzieci z naszej gminy będą w ramach lekcji jeździły do jakiegoś skansenu i obserwowały jak wygląda „urządzenie do produkcji mleka” czyli krowa. Będą słuchały opowieści jak to dawnej wyprowadzało się je na pastwiska, przywiązywało łańcuchem do metalowego kołka, jak prowadziło na dojenie do domu, jak ten rytuał wyglądał. Ech czasy minione! A skansen można by było utworzyć. Może obok niego jakąś kuźnię pradawną postawić? I jeszcze na turystach zarabiać. Daję to pod uwagę władzom naszej gminy.

Stanisław – Rudawa

 

W poprzednim wydaniu Gońca jeden z naszych mieszkańców pisał o wycinaniu drzew przez PKP. Nie tylko PKP je wycina. Po zmianie prawa w tym względzie zaczynamy robić się przestrzenią „bezdrzewną”, a przecież naukowcy ostrzegają, że brak drzew powoduje erozję ziemi, zwiększa zanieczyszczenie powietrza itp. Może trzeba by bardziej pochylić się nad tymi towarzyszącymi nam od lat partnerami ekologicznymi. One nie rosną jak kwiaty miesiącami, ale latami. Teraz posiane będą służyć naszym dzieciom i wnukom. Nasi dziadowie i ojcowie sadzili drzewa dla nas a my z własnej głupoty wyrzynamy je bezlitośnie. Jeżeli jest to w jakimś choćby małym stopniu zależne od gminnych urzędników to należałoby ten proces przynajmniej starać się powstrzymywać. Zaczyna nas otaczać pustynia betonu, kostki brukowej, płytek. Przy kolejnych ulewach wiadomo jak to wszystko wpływa na stan wód opadowych.

Ewelina - Zabierzów

Od redakcji: Dziękujemy z Wasze pomysły i propozycje. Postaramy się nimi zainteresować władze gminne. W czerwcu redakcyjna „kapituła” najwyżej oceniła propozycję Pana Stanisława z Rudawy dotyczącą powstania skansenu w naszej gminie. Autor otrzymuje „słodki” upominek ufundowany przez redakcję.

stacja_kontroli.jpg