• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • autoserwis.jpg
 • bistro.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • gawin.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • skot.jpg
 • swiba.jpg
 • wwm.jpg
 • zulla.jpg

Reklama

 • baranex.jpg
 • ekotechnika.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacper.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • pralnia.jpg
 • weterynarz.jpg

Można rzec, że Szkoła Podstawowa w Rząsce to mekka dobrych serduszek. Grudzień upłynął w niej pod hasłem dzielenia się z innymi oraz idei wolontariatu. W mroźny czas zimy weszliśmy z hasłem „Weźże, zróbże coś dla innych”. W szkole został ogłoszony konkurs na napisanie projektu, którego celem było przedstawienie konkretnych działań dotyczących czynienia dobra. Jak wiemy, łatwo zmieniać świat, kiedy jest się dorosłym. Ale czy możliwym jest, aby dzieci sprawiły, by inne dziecko się uśmiechnęło? Okazało się, że dla uczniów naszej szkoły nie ma rzeczy niemożliwych. Spośród wielu propozycji uczynienia świata lepszym wygrały dwa projekty. Ich autorami były dzieci ze świetlicy. Pierwszy zwycięski projekt przygotowany pod czujnym okiem opiekunki Pani Agaty Śmierzyńskiej to „Kartki z sercem”, drugi zaś nosi tytuł „Kibicując niepodległości, wolności, pokojowi”. Odbiorcami obu projektów są dzieci z Sderot (miasta położonego ok. 2 km od Strefy Gazy) - najbardziej zbombardowanego miasta w ciągu ostatnich 15 lat. Dzieci tam zamieszkujące otrzymają od uczniów naszej szkoły kartki z serduszkami i pozdrowieniami oraz prace z symbolami narodowymi obydwu krajów. Ponadto 5 grudnia szkoła uczciła Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tego dnia młodzież szkoły za trud niesienia bezinteresownej pomocy obejrzała piękny film pt. „Podaj dalej”, z którego mogliśmy zaczerpnąć inspirację, jak przekazywać następnym osobom otrzymane kiedyś dobro. Potem szkołę zalała dobroczynność. Uczniowie zaangażowali się aktywnie w pomoc Schronisku dla zwierząt w Krakowie. Pieski i kotki otrzymają tej zimy nie tylko posiłek, ale również ciepłe koce, kołdry. Liczymy na to, że zdrowe i zadbane zwierzęta szybko znajdą swoje domy a w nich przyjaźń i miłość, bo tego niestety mimo najszczerszych chęci nie mogliśmy bezdomnym zwierzakom ofiarować. Zwieńczeniem grudniowej fali dobrych serc w szkole w Rząsce była akcja charytatywna „Grudniowa Niespodzianka”. Liczba podarunków od dzieci i młodzieży oraz ich rodziców przerosła nasze oczekiwania. Rodzina, którą wybraliśmy, oprócz zgłoszonych potrzeb, otrzymała dodatkowo prezenty w postaci bonów towarowych do różnych sklepów. Mamy nadzieję, że dzieci naszej szkoły jeszcze niejeden raz sprawią komuś świąteczną radość, stając się czyimś Mikołajem. Kolejny raz okazało się, że dzieci w wieku szkolnym wiele mogą zrobić dla innych. Dobre serduszka uczniów z Rząski z każdy rokiem stają się jeszcze lepsze. Niech będą przykładem dla wielu dorosłych, nie tylko w ten świąteczny czas. Wystarczy, że czasami sami sobie przypomnimy np. siedząc bezczynnie przed telewizorem czy komputerem: „Weźże, zróbże coś dla innych!” A ich wdzięczność i radość będą bezcenne.

Anna Pabiańczyk, pedagog szkolny

wezze

zielonapracownia.jpg