• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • autoserwis.jpg
 • bistro.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • gawin.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • skot.jpg
 • swiba.jpg
 • wwm.jpg
 • zulla.jpg

Reklama

 • baranex.jpg
 • ekotechnika.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacper.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • pralnia.jpg
 • weterynarz.jpg

Na terenie naszej Gminy trwa konkurs dla uczniów i dzieci przedszkolnych z terenu naszej Gminy, „Smog – zmieńmy to!”. Inicjatorami i pomysłodawcami konkursu są dyrektor Zespołu Szkół w Rząsce pani Monika Musiał-Tazbirek i Stowarzyszenie Homini et Terrae z Zabierzowa.

Celem konkursu jest rozbudzenie i budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców gminy. Jak wiadomo, dzieci mają nieograniczony wpływ na swoich najbliższych, dlatego też konkurs został skierowany właśnie do nich. Zmagania konkursowe odbywają się w trzech kategoriach wiekowych. Zadaniem przedszkolaków i uczniów klas I – III jest wykonanie pracy plastycznej o tematyce ekologicznej, uczniowie klas IV – VI maję wykonać plakat o takiej tematyce, zaś zadaniem uczniów gimnazjów było wypełnienie trudnego testu obejmującego wiadomości dotyczące walki ze smogiem, niską emisją i zagrożeń ekologicznych. Na poziomie gimnazjalnym konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Testy w trzech gimnazjach na terenie gminy już się odbyły, teraz sprawdzane są ich wyniki. Nabór prac plastycznych i platakatów od młodszych dzieci potrwa do 15 kwietnia; to data graniczna nadesłania prac do ocen jury ustalona przez organizatorów. – Ja robię plakat. Nie chcę opisywać szczegółów, ale jego tematem jest smog i to, co ludzie spalają w swoich piecach – mówi jeden z uczniów szkoły podstawowej w Rudawie. Jak udało się nam ustalić, zainteresoanie konkursem jest spore, co nie dziwi, zważając, że uroczyste ogłoszenie jego wyników będzie miało miejsce w trakcie Gminnego Dnia Dziecka na Rynku w Zabierzowie, a organizacja finału jest bardzo intensywnie wspierana przez Urząd Gminy. Jak zdradzają organizatorzy, nagrody w konkursie są bardzo atrakcyjne i jest o co powalczyć. Wiemy też, że będzie miało miejsce głosowanie publiczności, quiz o tematyce ekologicznej i mnóstwo innych atrakcji. Ten Dzień Dziecka będzie po prostu EKO.

Gabriela Kucharska

ena.jpg