• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • bhp oskar.jpg
 • colorex.jpg
 • familia.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • wwm.jpg

Reklama

 • bistro.jpg
 • edukator.jpg
 • gawin.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • melba.jpg
 • mirex.jpg
 • multiagent.jpg
 • pralnia.jpg
 • rrreklama.jpg
 • szumiec.jpg
 • weterynarz.jpg

Grupa uczniów zabierzowskiego gimnazjum w środę, 25 stycznia, udała się do Urzędu Gminy, gdzie protestowała przeciwko złej jakości powietrza na terenie naszej gminy.

Nie sposób ukryć, że w ostatnim czasie smog i wszystko co związane ze złą jakością powietrza jest gorącym tematem. Zwiększa się świadomość społeczna tematu, ludzie chcą oddychać czystym powietrzem. Kraków podjął już zdecydowane działania mające zmierzać do poprawy jakości powietrza i konsekwentnie wdraża je w życie. W poniedziałek, 23 stycznia, Sejmik Województwa Małopolskiego bez jednego głosu sprzeciwu przyjął uchwałę antysmogową dla województwa. Dzięki rozmaitym akcjom nagłaśnianym przez media coraz więcej osób zaczyna być świadomych tego, że fakt niemieszkania w Krakowie wcale nie gwarantuje czystego powietrza. Pomiary jego czystości na terenie Zabierzowa pokazały niezbicie, że nasza gmina też ma problem ze smogiem. Uczniowie zabierzowskiego gimnazjum im. Jana Matejki postanowili podkreślić, że nie jest im wszystko jedno, jakim powietrzem oddychają. Postanowili (i zrealizowali to postanowienie) udać się do Urzędu Gminy i tam w efektowny sposób zaakcentować swoje niezadowolenie.

- To był szybki pomysł i szybka realizacja – mówi pomysłodawca akcji Andrzej Szablewski, uczeń zabierzowskiego gimnazjum. – Postanowiliśmy iść do Urzędu Gminy z plakatami i w maseczkach przeciwpyłowych, żeby zwrócić uwagę urzędników, że mamy świadomość tego, że powietrze w naszej gminie wcale nie jest czyste – dodaje. Rzeczywiście młodzież z klas: Ib, IIb i IIIb wraz w wychowawcami przygotowała plakaty o treści antysmogowej i ubrana w maseczki przeciwpyłowe udała się do Gminy. Ponieważ Urząd wyraził zgodę na odwiedziny młodzieży, uczniowie zostali przywitani przez kierowniczkę Wydziału Ochrony Środowiska UG, panią Anettą Kucharską, która po wspólnym obejrzeniu materiału filmowego dotyczącego smogu, przedstawiła młodzieży działania, podejmowane przez Gminę w celu walki ze smogiem. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze bez żadnych zgrzytów. Nie było to jedyne działanie młodzieży w tym dniu. – Chodziło nam o to, żeby również rodzicom zwrócić uwagę na kwestię tego, czym pali się w piecach i jaki to ma wpływ na czystość powietrza – mówi Andrzej Szablewski. Młodzi ludzie wykorzystali okazję, jaką dawało półroczne zebranie z rodzicami w szkole. Uczniowie przygotowali krótką ankietę składającą się z trzech pytań. Najważniejsze z nich dotyczyło tego, czy mieszkańcy Zabierzowa, którzy ogrzewają swoje domy piecami węglowymi, byliby skłonni wymienić je na ogrzewanie ekologiczne, gdyby otrzymali na ten cel dofinansowanie. Wyniki ankiety są jeszcze opracowywane, ale jej twórcy uznają ją za sukces. Czy Urząd Gminy, a konkretniej Wydział Ochrony Środowiska, zechce pochylić się nad problemem i podjąć jakieś kompleksowe działania w sprawie czystości powietrza? Czas pokaże.

Niemniej jednak, świadomość społeczna bardzo przecież młodych ludzi, ogromnie cieszy. Można chyba zaryzykować twierdzenie, że rośnie nam społeczeństwo obywatelskie. Młodzież jest świadoma, że to czym palimy w piecach, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie nasze i naszych bliskich. Temat smogu jest bardzo trudną kwestią, której nie da się załatwić od ręki. Jednak kropla drąży skałę; wszyscy – od uczniów po emerytów – musimy mieć świadomość tego, że sami mamy wpływ na jakość powietrza. Jedynie gdy nie będziemy się bali, wzorem zabierzowskich gimnazjalistów, zwracać uwagi władzy na nasze bolączki, będziemy mieli szansę, by zmienić nasze otoczenie. Dla siebie samych i dla naszych najbliższych.

Gabriela Kucharska

podolinie.jpg