• alles.jpg
 • alux.jpg
 • colorex.jpg
 • familia.jpg
 • gs.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lyko.jpg
 • parkiet.jpg
 • rowery.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • serwis.jpg
 • skot.jpg
 • wwm.jpg
 • zulla.jpg

Reklama

 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • edukator.jpg
 • gawin.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacper.jpg
 • kanczura.jpg
 • kruk.jpg
 • melba.jpg
 • mirex.jpg
 • nettrading.jpg
 • rrreklama.jpg
 • weterynarz.jpg

Już po raz jedenasty uczniowie naszej szkoły (Gimnazjum w Rząsce) brali udział w Destination Imagination – czyli Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności. Tym razem reprezentowali nas debiutujący w tym programie uczniowie klasy pierwszej: Kacper Kaleta, Michał Morys, Piotrek Szcządała, Natalia Tarnowska, Bartek Tarnowski, Bartek Ziębiński, którzy przygotowywali się pod kierunkiem pana Przemysława Biela.

Na początku gratulujemy sukcesu. Zdobyliście 1 miejsce w wyzwaniu drużyn bliźniaczych w swoim poziomie wiekowym. Czego dotyczyło to wyzwanie i czy duża była konkurencja?Do Wrocławia przyjechało ok.200 drużyn, a w naszym poziomie wystąpiły 52 zespoły. To dla nas rzeczywiście sukces jak na pierwszy udział w Olimpiadzie. A I miejsce zdobyliśmy za stworzenie kreatywnego komiksu, w którym zawarta była historia o super bohaterze cierpiącym na pewną chorobę. Opowieść musiała zawierać nazwy 6 roślin, które mogły mu pomóc. Przy realizacji zadania współpracowaliśmy z drużyną z Prywatnego Gimnazjum Akademickiego w Krakowie.

Na czym polegało wasze zadanie do którego przygotowaliście się przez ok. 6 miesięcy?

Było to wyzwanie konstrukcyjne. Należało zbudować konstrukcję, która wytrzyma jak największe obciążenie i będzie można na niej zagrać muzyczną solówkę. Nasza konstrukcja wytrzymała obciążenie 273 kg przy własnej wadze 137 gramów. Wykonana została z kartek bloku technicznego, taśmy klejącej, kleju na gorąco, słomek do picia, drzewa balsa – składającego się w 90% z powietrza. Na bazie konstrukcji, wydającej melodyjne dźwięki, stworzyliśmy przedstawienie, w którym bohater jest mieszkańcem planety Nutonomia. Jej mieszkańcy wiodą szczęśliwe życie dopóki dr Violin nie zapragnął zniszczyć całą planetę. Niestety przez błąd w obliczeniach nie dokonał zniszczenia, lecz pozbawił ją muzyki. Wymarła szata roślinna i prawie wszystkie istoty żyjące. Jednak przetrwała grupka naukowców genetycznie zmodyfikowanych, którym nieobce było poczucie rytmu. Naukowcy walczyli o przywrócenie muzyki na planecie. Poszukiwali istoty, która obsłużyłaby urządzenie do wytwarzania muzyki. Działania przyniosły oczekiwany sukces – muzyka wróciła. W tym głównym naszym zadaniu zabrakło nam zaledwie 3%, aby zająć III miejsce.

Jak wygląda Olimpiada Kreatywności?

Zawsze trwa 3 dni. Rozpoczyna się Wielką Galą, w której organizator DI ze Stanów Zjednoczonych wita wszystkich uczestników. Następnie kolejne drużyny - od przedszkola po szkoły ponadgimnazjalne- rywalizują w wyzwaniu głównym, do którego przygotowują się od września, w wyzwaniu „na już” i w wyzwaniu drużyn bliźniaczych.

Co to jest wyzwanie „na już”?

Jego treść jest owiana tajemnicą do ostatniego dnia olimpiady. Może stanowić wyzwanie logiczne, teatralne, konstrukcyjne, improwizacyjne, komunikacyjne, techniczne. Drużyna musi działać wspólnie, kreatywnie i niestety pod presją czasu. Zawsze towarzyszy temu duży stres, czy uda się zrealizować rozwiązanie i to w sposób jak najbardziej kreatywny.

Jak przygotowaliście do udziału w olimpiadzie?

Przez 6 miesięcy ciężko przygotowywaliśmy się do udziału w olimpiadzie, wykonując różne konstrukcje, grając w przedstawieniach, które sami tworzyliśmy i rozwiązywaliśmy przykładowe zadania „na już”. Potem przyszedł czas na przygotowanie zadania głównego. Kilkakrotnie tworzyliśmy prototypy naszej konstrukcji, wykorzystując wyżej wspomniane materiały, trzymając się dopuszczalnych wymiarów i starając się, by koszty nie przekroczyły dopuszczalnej kwoty 473zł. Wreszcie udało się.

Jak oceniacie cały pobyt we Wrocławiu?

Cała impreza przygotowana na bardzo wysokim poziomie. Mieszkaliśmy w 4- gwiazdkowym hotelu. Mieliśmy wypełniony czas do późnych godzin wieczornych przez atrakcje typu: warsztaty matematyczne, wystawa innowacji, gra terenowa- poszukiwanie krasnali wrocławskich, impreza integracyjna. Poznaliśmy drużyny z Turcji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Chin.

Przywieźliście dla naszej szkoły jeszcze jedno ważne wyróżnienie. Co to takiego?

Nasza szkoła otrzymała tytuł SZKOŁY KREATYWNOŚCI I INNOWACJI przyznawany przez Fundację Wspierania i Rozwoju Kreatywności - jedynego partnera międzynarodowej organizacji Destination Imagination Inc. w Polsce, gdyż bierzemy w niej udział od 11 lat i osiągamy jako szkoła liczne sukcesy.

Czy zamierzacie wziąć udział w Olimpiadzie w przyszłym roku?

Na pewno. Teraz już wiemy, na czym to wszystko polega. Będziemy starsi, mądrzejsi. Może uda nam się zdobyć nagrodę główną Leonarda da Vinci i lecieć do Stanów Zjednoczonych, jak poprzedniej drużynie z naszego Gimnazjum. A oprócz tego za rok we Wrocławiu odbędzie się światowy finał Destination Imagination, więc nie wyobrażamy sobie, żeby nas tam nie było.

Zatem życzymy pomyślności, wytrwałości i kreatywności w dalszym Waszym działaniu.

Zespół redakcyjny gazetki szkolnej „Szczyt Wszystkiego”

smog.jpg