• alles.jpg
 • colorex.jpg
 • elektromonter.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • ogrodzenia.jpg
 • parkiet.jpg
 • rasterek.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • wwm.jpg

Reklama

 • balice.jpg
 • bistro.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacperek.jpg
 • kanczura.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • mm.jpg
 • nettrading.jpg
 • prestige.jpg
 • rrreklama.jpg

Obszar Błoń Zabierzowskich był obecny w świadomości mieszkańców naszej gminy jeszcze na długo przed tym zanim tereny te otrzymały właśnie taką nazwę. Jak to się jednak stało, że z dziko porośniętych łąk, Błonia przemieniły się w miejsce organizacji imprez masowych dla dziesiątek tysięcy osób? Kto miał wizję tego miejsca i nadał mu kierunek rozwoju? Rozmawiamy dziś z Panem Tomaszem Ilnickim, osobą, która przewodzi Stowarzyszeniu „Dolina Rudawy”, które powołało do życia Błonia Zabierzowskie i prowadzi w tym miejscu działalność.

Andrzej Bukowczan: Panie Tomku, kto wpadł na pomysł organizacji imprezw tym wspaniałym miejscu? Tomasz Ilnicki: Ciężko wskazać jedną osobę, a już z całą pewnością nie można mówić, że byłem to ja. Właściciel tych działek nabył je z myślą o bliżej nieokreślonej formie rekreacji. Nie stawiał na biznes w tym miejscu, zależało mu bardziej na stworzeniu miejsca dostępnego i powszechnego, gdzie ludzie z okolicy mogliby integrować się, bawić czy po prostu przyjemnie spędzać czas - potrzebny był tylko partner, który tego typu działania mógłby realizować.

A.B.: Co w takim razie sprawiło, że padło właśnie na wasze stowarzyszenie?

T.I.: „Dolina Rudawy” prowadziła już podobną działalność na pobliskim „Rogatym Ranczu”. Organizowaliśmy tam imprezy, dla naszych członków, a także niejednokrotnie, usługowo dla wszelakich firm. Bliskość adresów i doświadczenie nabywane podczas pracy przy tworzeniu imprez zostały dostrzeżone przez właściciela Błoń i padła propozycja współpracy. Działając jeszcze w innym składzie wysunęliśmy propozycję organizacji imprezy rycerskiej. W roku 2013 mieliśmy bowiem w naszych szeregach kilku zapaleńców tej tematyki, którzy w krótkim czasie „skrzyknęli” sporą część środowiska rekonstruktorów i tak się zaczęło.

A.B.: Skąd zatem pomysł na nazwę Błonia Zabierzowskie?

T.I.: Właśnie podczas pierwszej imprezy (Rycerze w Zabierzowie, październik 2013) gościliśmy ekipę TVP Kraków relacjonującą całe wydarzenie w kilku wejściach na żywo. W jednym z ostatnich wejść na antenę głos zabrał śp. Józef Kruk, który jako honorowy obywatel Zabierzowa został zapytany o ocenę tego przedsięwzięcia. Pan Józef pochwalił inicjatywę i zwrócił uwagę na walory samego miejsca, które już wtedy (może żartobliwie) nazwał Błońmi Zabierzowskimi. Pomysł się przyjął i mimo, że w trakcie późniejszych „burz mózgów” padały inne propozycje takie jak choćby Bukowina Zabierzowska to ostatecznie wybraliśmy ten pierwszy.

A.B.: Jakie cele stawia Pan wobec Błoń? Jakie macie plany i pomysły naten teren?

T.I.: Dwa lata działalności dały nam już pewien pogląd na to czego możemy się spodziewać i co jest w tej okolicy naprawdę potrzebne. Pierwszy wniosek jak się nasuwa to pewnego rodzaju zacofanie Małopolski pod względem imprezowym na tle innych regionów naszego kraju. Brakuje cyklicznych wydarzeń np. muzycznych, które ściągałyby ludzi z różnych zakątków Polski. Takim przedsięwzięciem zaczyna być już Disco Weekend z VOX FM czyli festiwal Disco Polo, który z roku na rok zyskuje popularność i markę. Obok tego typu muzyki interesujemy się też wykreowaniem wydarzenia z muzyką elektroniczną i stałych, cyklicznych wydarzeń traktujących o historii takich jak Piknik Patriotyczno - Militarny czy planowane na wrzesień tego roku Obchody 1050-lecia Chrztu Polski.

A.B.: Czy jest coś więcej w planach oprócz imprez plenerowych?

T.I.: Owszem, planujemy rozpoczęcie regularniej działalności w tym miejscu. Prowadzimy rozmowy z firmami, które chcą zajmować się świadczeniem usług gastronomicznych, sportowych i działalnością rozrywkową. Chcemy aby Błonia były dostępne na co dzień i stanowiły atrakcyjną ofertę dla całych rodzin np. w ciepłe letnie dni. Już teraz na Błoniach mamy dwie tresury psów i stadninę koni, a zainteresowani wciąż składają zapytania.

A.B.: Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planówBłonia Zabierzowskie i plany na nadchodzący sezonPrężnie rozwijające się centrum rozrywki na otwartym powietrzu rozpoczyna trzeci sezon swojej działalności. Kolejne edycje udanych imprez znanych z poprzednich lat, jeszcze więcej muzyki i emocji. Biuro organizacyjne Błoń Zabierzowskich ujawnia plany na najbliższe miesiące, a nam pozostaje rezerwować daty w kalendarzu!

Lato na Błoniach zacznie się już w maju kiedy to teren Błoń Zabierzowskich zamieni się w miejsce spotkania tysięcy motocyklistów przemierzających trasę z Krakowa do Zabierzowa w uroczystej paradzie. Wielkie wydarzenie dla fanów jednośladów jest kontynuacją zeszłorocznego spotkania motocyklistów z Grupy Południe, które cieszy się niespotykaną popularnością nie tylko w tym środowisku.

W czerwcu odbędzie się Open Air Summer Starter czyli kontynuacja klubowego święta na wolnym powietrzu zainicjonowanego w zeszłym roku pod nazwą Five Stars Summer Ending. Podobnie jak w sierpniu 2015 na Błoniach pojawią gwiazdy muzyki klubowej, przy czym tym razem w celu symbolicznego rozpoczęcia lata! Najlepszy Dj’om towarzyszyć będą tańczące roboty LED, pokazy pirotechniki scenicznej i inne atrakcje!

Kolejne daty w kalendarzu to także kontynuacja Festiwalu Disco Polo czyli Disco Weekend z VOX FM oraz Festiwal Kultury Romskiej. Na etapie konsultacji znajdują się także dwa ciekawe wydarzenia tj. II Piknik Patriotyczno - Militarny i III Festiwal Kolorów.

Ważnym punktem w tegorocznym harmonogramie Błoń są Światowe Dni Młodzieży. W ostatni tydzień lipca na Błoniach organizowane będzie miasteczko namiotowe dla pielgrzymów. Organizatorzy stworzą w tym miejscu miejsca noclegowe z kompletną infrastrukturą dla osób odwiedzających Kraków w trakcie tego wielkiego święta.

Jak więc widać plany są ambitne i pełne atrakcyjnych dla mieszkańców naszej gminy wydarzeń. Polecamy śledzenie mediów organizatora, gdzie można znaleźć daty i szczegóły dotyczące imprez; BloniaZabierzowskie.pl oraz facebook.com/BloniaZabierzowskie

od_zmierzchu.jpg