• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • autoserwis.jpg
 • bistro.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • gawin.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • skot.jpg
 • swiba.jpg
 • wwm.jpg
 • zulla.jpg

Reklama

 • baranex.jpg
 • ekotechnika.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacper.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • pralnia.jpg
 • weterynarz.jpg

Kiedy w 1996 roku obchodzono 130 lecie kół gospodyń wiejskich w Małopolsce to KGW w Pisarach brało udział w tych uroczystościach. Niestety najstarsze panie z naszego koła nie pamiętają kiedy dokładnie po okresie wojennym takie koło u nas powstało. Wiemy, tylko, że powstało jako człon kółka rolniczego i jego przewodniczącą była wtedy Róża Sowa (było to prawdopodobnie w 1978 r.).

Rezygnując z tej funkcji z powodów zdrowotnych, na swoją następczynię wyznaczyła Krystynę Korbiel, sprawującą tę funkcję do dnia dzisiejszego. W początkach swojej działalności kółko skupiało się na pomocy rolnikom. W 1988 roku zorganizowałyśmy punkt omłotowy. Była tam młockarnia i prasa do słomy. Pomoc rolnikom była wtedy bardzo potrzebna, gdyż nie było kombajnów. Przez wiele lat nasze gospodynie zajmowały się rozprowadzaniem wśród mieszkańców Pisar piskląt niosek, brojlerów oraz paszy dla nich. Dzięki przewodniczącej, która rozdawała sadzonki kwiatów, chodniki we wsi były pięknie ukwiecone. Z naszej też inicjatywy jest w Pisarach park. Na 80 arach posadzono tam 130 sztuk drzewek, które otrzymałyśmy od Gminy Zabierzów. Od lat uczestniczymy w różnych kon kursach takich jak: „Więcej owoców warzyw i kwiatów”, „Ciasto dożynkowe z darami lata”, „Masz babo placek” itp., zajmując wysokie, punktowane miejsca. W 2007 roku nasze koło zorganizowało po raz pierwszy Dzień Seniora. Panie same gotowały i obsługiwały gości. Obecnie Sołtys i Rada Sołecka organizuje takie spotkania każdego roku. W 2009 w czasie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zorganizowałyśmy w Lamusie degustację tradycyjnych potraw. Karmiłyśmy wtedy gości kapustą z grochem i plackami drożdżowymi z serem i makiem. Nasza działalność nie kończy się na powyższych zajęciach. W 2008 r przygotowałyśmy telewizyjną audycję z okazji uroczystości Świąt Wielkanocnych, przekazując innym tradycje naszego regionu. Brałyśmy udział w programie telewizji Kraków pt. „ Gdy się Chrystus Rodzi” przygotowując tradycyjną wigilię i opowiadając o tradycyjnych potrawach. Każdego roku bierzemy udział w gminnych dożynkach i zawsze z sukcesami. W roku ubiegłym na dożynkach w Zelkowie zajęłyśmy pierwsze miejsce za potrawę, żeberka w kapuście, którą przygotowała Pani Janina Kaleta.

Posiadamy cztery ubrania krakowskie dla dorosłych i dwa komplety dziecięce. Jedna z naszych członkiń, Hanna Lorenc przebywała w Brukseli na zaproszenie europosłanki Róży Thun. Zwiedzała Parlament Europejski i Brukselę a po powrocie podzieliła się a nami swoimi wrażeniami. Nasze dalsze plany to zwerbowanie do koła gospodyń młodszych pań, które na pewno będą miały wiele dobrych pomysłów. Mamy nadzieję na zorganizowanie dożynek gminnych w Pisarach. Postaramy się o prelekcje na temat właściwego odżywiania się, dbania o zdrowie swoje i bliskich, zorganizowania wycieczek do teatru w Krakowie lub dalszych wyjazdów do ciekawych miejsc.

airclinic.jpg