• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • autoserwis.jpg
 • bistro.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • gawin.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • skot.jpg
 • swiba.jpg
 • wwm.jpg
 • zulla.jpg

Reklama

 • baranex.jpg
 • ekotechnika.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacper.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • pralnia.jpg
 • weterynarz.jpg

Sołectwo Więckowice jest jednym z mniejszych sołectw w Gminie Zabierzów i liczy około 650 mieszkańców w tym 150 osób zamieszkuje w PDPS.

Ja nie jestem rodowitym mieszkańcem. Pochodzę z Bolechowic. Mieszkańcem Więckowic jestem od 1979 r. a sołtysem Więckowic zostałem w 1996 r. po rezygnacji z funkcji p. Czesława Marka. Jak pa-miętam w Więckowicach nie żyło się lekko. Daleko do ośrodka zdrowia, daleko do kościoła a komunikacji z Bolechowicami żadnej. Także z dojazdem do Krakowa był duży problem. Kursował co prawda PKS do Krakowa przez Zabierzów, ale co to było za kursowanie – bardzo często albo był spóźniony albo nie przyjechał wcale i 5 km deptało się na stację PKP na piechotę. Sytuacja zaczęła się zmieniać w połowie lat 80 XX w. kiedy to mieszkańcy założyli Komitet Wodociągowy i praktycznie sami wybudowali wodociąg. Następnie powstał gazociąg a w połowie lat 90 zostały zainstalowane telefony. Więckowice zaczęły się zmieniać. W 1996 roku, gdy zostałem sołtysem były dwa poważne problemy – słabe zasilanie energetyczne oraz brak budynku wiejskiego ( stara remiza spłonęła na początku 1980r.). Jednak dzięki życzliwości mieszkańców problem zasilania energetycznego udało się rozwiązać budując dwa nowe transformatory. Następnie w 1997r. Gmina przystąpiła do budowy budynku wielofunkcyjnego z częścią dla OSP oraz świetlicą wraz z zapleczem. Po roku budynek był wystawiony w stanie surowym i już w październiku odbyło się w nim pierwsze zebranie wiejskie, a w grudniu z inicjatywy mieszkańców Więckowic oraz Kobylan zebranie założycielskie klubu sportowego LKS „Potok”. Przy pomocy Gminy, druhów z OSP, członków Rady Sołeckiej oraz mieszkańców udało się w 1999 roku budynek wykończyć. W 1999 roku mieszkańcy na działce gminnej wybudowali boisko sportowe, gdzie od sezonu 1999/2000 występuje drużyna piłkarska. XXI wiek to naprawdę duży skok cywilizacyjny. Więckowice z takiej trochę zapyziałej wioski stały się ładnym podkrakowskim osiedlem z nowymi budynkami i mieszkańcami. Wystarczy powiedzieć, że w ciągu trzynastu lat udało się oświetlić całą wieś, wybudować własnymi siłami szatnie na boisku oraz doprowadzić do boiska drogę asfaltową, wodę oraz energię elektryczną, skanalizować całą wioskę, wyasfaltować ulicę Spacerową, Willową, Widokową, Ogrodową i Wesołą a także dzięki Starostwu Powiatowemu oraz Urzędowi Gminy zmodernizować drogę powiatową wraz z chodnikami i kanalizacją burzową. Dodając do tego całkiem sprawną komunikację, bardzo dobrze działający klub sportowy oraz to że Więckowice zaliczają się do najbezpieczniejszych miejscowości w Gminie, to nasza miejscowość jawi się jako bardzo fajne miejsce do życia. Muszę w tym miejscu poświecić chwilę naszemu klubowi sportowemu. Początki były jak zwykle trudne, ale dzięki zaangażowaniu mieszkańców klub się rozwijał . Z klasy „C” awansował do „B” a następnie do „A”. W 2006 zmienił nazwę na Stowarzyszenie Sportowe LKS „Potok” i uzyskał status Organizacji Pożytku Publicznego. W 2007 roku Stowarzyszenie pozyskało grant z tzw. „Funduszy Norweskich” w kwocie 200 000 tys. zł. Te środki pozwoliły nam uruchomić oprócz działającej od początku świetlicy środowiskowej oraz piłki nożnej, sekcję Kung Fu, tenisa stołowego, fitness, gimnastyki rekreacyjnej dla seniorów oraz Tai Chi. Obecnie Stowarzyszenie Sportowe LKS „Potok” jest naszą perełką. W ostatnim Międzynarodowym Pucharze Polski w Kung Fu, który odbył się w listopadzie w Warszawie, zawodnicy naszego klubu zdobyli 19 medali.

Zadania na przyszłość: obecnie powstaje tzw. „Strefa Aktywnego Wypoczynku” gdzie według założeń ma powstać plac zabaw dla dzieci oraz kortowe boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę oraz tenisa. Z początkiem 2014 roku powinna być wykonana kanalizacja do boiska sportowego co pozwoli skanalizować nowo powstające posesje.

A marzenia ??? Mam jedno. Wybudować Gminny Ośrodek Treningowy z zapleczem. A TERENY SĄ! Kilkanaście hektarów gminnych pochodzenia wiejskiego.

Na koniec! Szanowni Mieszkańcy nie byłoby tych sukcesów gdyby nie Wy. Ja osobiście jestem szczęśliwy, że miałem zaszczyt zostać sołtysem tak wspaniałej społeczności. Nie chcę wymieniać nikogo z imienia i nazwiska. Na to przyjdzie czas w innych okolicznościach. Natomiast chciałbym życzyć Wszystkim Mieszkańcom Więckowic dużo zdrowia, szczęścia rodzinnego i Błogosławieństwa Bożego w tym nadchodzącym 2014 roku.

Składam także serdecznie podziękowania Pani Wójt Elżbiecie Burtan za pomoc, życzliwą troskę i serdeczne wsparcie w naszych działaniach.

Sołtys Tadeusz Skwarczeński


WIĘCKOWICE

Pierwsze zapiski o Więckowicach pojawiają się w połowie XV stulecia u Jana Długosza, który był prebendarzem w Więckowicach.

Według Długosza, który wieś nazywał Wyanczkowicze liczyła ona 8 łanów (ok. 200 ha kmiecych pól uprawnych), dwór kanonicki z rolami, młyn i karczmę. Na początku XX wieku wieś liczyła 360 mieszkańców (według spisu z 1904 r.) i należała do hr. Karoliny Potockiej). Ostatnimi właścicielami Więckowic przed II wojną światową była rodzina Skrzyńskich. Od 1953 roku cały podworski zespół użytkowany jest przez Państwowy Dom Pomocy Społecznej. 

 

 

 

woch.jpg